Translate

Κυριακή 18 Ιουνίου 2017

Τα βήματα ανάπτυξης για τη βελτίωση της κίνησης στη ρακέτα

Είναι πάρα πολύ σημαντικό στις μέρες μας όλοι οι παίκτες ανεξαρτήτως της θέσης που παίζουν να γνωρίζουν πώς να παίζουν με πλάτη στο καλάθι. Όλοι οι προπονητές χρησιμοποιούν διάφορα plays αλλά πολλές φορές όταν η μπάλα καταλήγει μέσα στη ρακέτα η σε σημείο το οποίο κάποιος παίκτης είναι με πλάτη στο καλάθι διαπιστώνουν ότι ο παίκτης δεν μπορεί να κουνηθεί.

Υπάρχουν πολλά νέα παιδιά που μπαίνουν στις Εθνικές κατηγορίες χωρίς να έχουν inside moves.Υπάρχουν επίσης παιδιά που δεν έχουν hook shot ,δεν χρησιμοποιούν σωστά την προσποίηση, το drop step η ακόμα και την reverse dribble.Όλα αυτά τα πράγματα πρέπει να διδάσκονται από την εφηβική ηλικία. Είναι πολύ σημαντικό τα παιδιά να έχουν μάθει σωστά τις βασικές δεξιότητες ώστε αργότερα όταν τους δοθεί η ευκαιρία να παίξουν επαγγελματικά να μην μείνουν πίσω στην επιλογή επειδή δεν γνωρίζουν βασικά πράγματα. Υπάρχουν ακόμα και επαγγελματίες παίκτες που χρησιμοποιούν μόνο ένα από τα δυο τους χέρια αποκλειστικά.

Το σουτ είναι μια σύνθετη δεξιότητα στην οποία ο προπονητής και ο παίκτης πρέπει να δείξουν επιμονή και υπομονή. Τόσο ο χρόνος διεξαγωγής της άσκησης όσο και η ίδια η άσκηση σαν περιεχόμενο δεν πρέπει να είναι μονότονη. Μπορούν να διδαχθούν τρία είδη σουτ. Κάθε άσκηση πρέπει να περιέχει απαραίτητα το pivot,την πάσα και την ντρίμπλα. Ο συνδυασμός των δεξιοτήτων αυτών με το σουτ σαν περιεχόμενο της άσκησης μπορεί να διαρκέσει 10 λεπτά.

Ανάπτυξη των ασκήσεων

Η ομάδα αποτελείται από τρεις παίκτες με δυο μπάλες.

Ο πρώτος παίκτης σουτάρει για ένα λεπτό και στη συνέχεια ο επόμενος που τον αλλάζει σουτάρει για 55 δευτερόλεπτα (κρατάμε 5 δευτερόλεπτα για κάθε αλλαγή παίκτη).

Κάθε παίκτης θα πρέπει να σουτάρει περίπου 20-25 σουτ.Οι σουτέρ ρυθμού μπορεί να φτάσουν και τα 30.Κάθε 3 λεπτά η ομάδα πρέπει να αλλάζει θέση.

Αυτές τις ασκήσεις τις εκτελούν οι παίκτες από τρείς διαφορετικές θέσεις. Οι περιοχές των wing διαρκούν 15-18 λεπτά ενώ ο άξονας 17-21 λεπτά.

Κάθε παίκτης σουτάρει για ένα λεπτό από κάθε θέση και ο προπονητής καταγράφει τις επιδόσεις του. Εκτός από την ευστοχία του σε ποσοστιαία κλίμακα ο προπονητής θα πρέπει να σημειώνει και τα σουτ που ο παίκτης αστοχεί. Για παράδειγμα ένα άστοχο σουτ μπορεί να χτυπήσει στο μπροστά μέρος του καλαθιού, στο πίσω η στο πλάι κτλ. Αυτό θα δείξει τα δυνατά σημεία του παίκτη αλλά και τις σημαντικές αδυναμίες του.Η άσκηση γίνεται 10 λεπτά κάθε μέρα και με λεπτομερή καταγραφή όλων των σουτ.

Είναι πολύ σημαντικό σε κάθε άσκηση και μέρα με τη μέρα να εισάγουμε και την δεξιότητα της πάσας. Για παράδειγμα μπορούμε να εισάγουμε την πρώτη μέρα την πάσα πάνω από το κεφάλι, την δεύτερη μέρα την πάσα στήθους, την τρίτη μέρα την σκαστή πάσα και την τέταρτη μέρα την μακρινή πάσα. Έτσι λοιπόν ο σουτέρ την πρώτη μέρα υποδέχεται την μπάλα και σουτάρει. Την δεύτερη μέρα εισάγουμε την ντρίμπλα πριν ο παίκτης σουτάρει ενώ την τρίτη μπορούμε να εισάγουμε την reverse.Όπως μπορεί να καταλάβει κάποιος ο χρόνος των σουτ θα μειωθεί δραστικά εξαιτίας της εισαγωγής της ντρίμπλας στην άσκηση.

Την πρώτη μέρα ο σουτέρ θα κάνει δυο βήματα πριν υποδεχθεί την μπάλα. Τα πόδια του πρέπει να είναι σε σωστή θέση (θέση σουτ) καθώς υποδέχεται τη μπάλα. Ο προπονητής πρέπει να δώσει έμφαση σε τρία πράγματα.

1.Ο παίκτης που θα υποδεχθεί την μπάλα πρέπει να είναι πίσω από αυτή ώστε τα πόδια του να είναι πρόσωπο στο καλάθι.

2.Τα χέρια του παίκτη πρέπει να είναι σε ετοιμότητα για να σουτάρουν. Αυτό είναι θέμα μηχανικής και όχι ταχύτητας.Ο παίκτης βρίσκεται πίσω από τη μπάλα με τα χέρια σε θέση ετοιμότητας. Πιάνει τη μπάλα και εκτελεί χωρίς ντρίμπλα.

3.Σουτ.

Άρα λοιπόν η άσκηση από τέσσερις πυλώνες. Δυο βήματα, πίσω από τη μπάλα, χέρια σε ετοιμότητα, σουτ. Αν τα πρώτα δυο βήματα του σουτέρ ήταν προς τον πασέρ τότε για το επόμενο σουτ τα δυο βήματα θα είναι προς την baseline.Ο τρίτος παίκτης της άσκησης είναι ο ριμπάουντερ ο οποίος θα πηγαίνει στο ριμπάουντ επιθετικά και θα βγάζει την μπάλα έξω στον πασέρ. Αφού ο παίκτης ολοκληρώσει τα σουτ για ένα λεπτό από τη θέση 1 τότε θα μετακινηθεί προς τη θέση 2.Την δεύτερη μέρα μπορεί να γίνει η εισαγωγή της crossover και την τρίτη της reverse.

Spot shooting

Αυτή η άσκηση καλύπτει όλες τις πιθανές περιοχές που μπορεί να σουτάρει η ομάδα και κάθε παίκτης έχει από μια μπάλα.Οι guard και οι small forward δουλεύουν στο ένα καλάθι και οι ψηλοί στο άλλο. Υπάρχουν έξι διαφορετικές κινήσεις που μπορεί να κάνει κάποιος παίκτης σε αυτή την άσκηση.

Πρώτο βήμα

Από το κέντρο περίπου του γηπέδου ο παίκτης κάνει δυο ντρίμπλες ώστε να βρεθεί περίπου στο σημείο της βολής. Σε εκείνο το σημείο με την τελευταία αναπήδηση της μπάλας ο παίκτης σηκώνεται στον αέρα και πραγματοποιεί το σουτ. Ο παίκτης παίρνει το ριμπάουντ και πηγαίνει στην άλλη πλευρά όπου πραγματοποιεί την ίδια κίνηση αλλά με το αριστερό χέρι.

Δεύτερο βήμα (Wing)

O παίκτης ξεκινά μεταξύ του κέντρου και της γραμμής τριών πόντων προς τα πλάγια περίπου. Πραγματοποιεί προσποίηση κίνησης προς την baseline και στη συνέχεια κάνει crossover με δυο ντρίμπλες (αριστερό χέρι).Ακολουθεί ένα low crossover προς το καλάθι.

Τρίτο βήμα (Pivot)

Από τα πλάγια τώρα του γηπέδου ο παίκτης θα φτάσει κοντά στη γραμμή του φάουλ.Ο παίκτης υπολογίζει ότι ο αμυντικός τον ακολουθεί και δεν μπορεί να σουτάρει. Γι αυτό το λόγο θα χρησιμοποιήσει το pivot και την reverse dribble πρώτα και στην συνέχεια θα σουτάρει. Ο παίκτης θα χρησιμοποιήσει προσποίηση κίνησης προς τη baseline και στη συνέχεια θα κάνει crossover step με τρείς ντρίμπλες (αριστερό χέρι).Στη δεύτερη κίνηση που εξήγησα πιο πάνω ο επιθετικός έχει κερδίσει τον αμυντικό στη δεύτερη ντρίμπλα. Τώρα ο επιθετικός χρησιμοποιεί και τρίτη ντρίμπλα ώστε να πραγματοποιήσει τη reverse.Σταμάτημα και pivot μακριά από τον αμυντικό χρησιμοποιώντας καλή προσποίηση και pivot με το αριστερό πόδι.

Τέταρτο βήμα (Reverse-Δυο βήματα-Baby hook)

Καθώς ο παίκτης πλησιάζει τη γραμμή του φάουλ με την τρίτη ντρίμπλα και το αριστερό χέρι πραγματοποιεί reverse κρατώντας τη μπάλα στο αριστερό. Το δεξί χέρι είναι σηκωμένο. Αν ο επιθετικός παίκτης αλλάξει χέρι και περάσει τη μπάλα στο δεξί κατά τη διάρκεια της reverse τότε ο προπονητής πρέπει να διδάξει στον αμυντικό να μείνει πίσω από τον επιθετικό με το αριστερό πόδι και με το αριστερό του χέρι να κλέψει τη μπάλα προτού αυτή περάσει στο δεξί χέρι του επιθετικού. Καθώς το δεξί πόδι τοποθετείται για την reverse o παίκτης προστατεύει τη μπάλα προς τα μέσα, κάνει δύο βήματα προς το εσωτερικό και εκτελεί το baby hook.

Πέμπτο βήμα

Ο παίκτης από τη θέση που βρίσκεται κάνει δυο ντρίμπλες σε κατάσταση αιφνιδιασμού και σουτάρει στη μέση απόσταση μεταξύ της baseline και της sideline.Είναι μια κατάσταση που μπορεί να εμφανιστεί αρκετά συχνά σε ένα παιχνίδι.

Έκτο βήμα

Ο παίκτης κάνει drive από το wing και φθάνει μέχρι την baseline.Στη συνέχεια κάνει reverse και χρησιμοποιεί το ταμπλό.

Αυτές τις έξι βασικές κινήσεις πρέπει να κάνει ένας παίκτης κάθε μέρα. Την πρώτη άσκηση με τις τρεις περιοχές του σουτ την κάνει ανά δεύτερη μέρα. Είναι προτιμότερο να αφιερώσει λίγα λεπτά στο μηχανισμό της άσκησης στην αρχή , περισσότερο χρόνο στην εκτέλεση του σουτ και στη συνέχεια να πάει στο τελευταίο μέρος με περισσότερο χρόνο.