EUROLEAGUE  PLAYOFFS-GAME 2

ΑΝΑΛΥΣΗ

του Μιχάλη Λάγκη
Εισαγωγή
Το μεγάλο στοίχημα του Παναθηναϊκού στο σημερινό παιχνίδι ήταν να σφίξει την άμυνα του και να μην επιτρέψει στους Ισπανούς να βρουν ρυθμό.Αυτό θα οδηγούσε σε κλείσιμο των διαδρόμων προς το καλάθι αφενός και αφετέρου αποτελεσματικότητα στην αντιμετώπιση των pick από τη Λαμποράλ.

Αυτό πρακτικά σηματοδοτούσε επίσης καλή άμυνα στα σουτ τριών πόντων και καλή αντιμετώπιση των off ball screen.

O Άνταμς και ο Τζέιμς είναι οι κινητήριοι μοχλοί των Ισπανών και θα έπρεπε οι  αμυντικοί που θα επιστρατεύονταν για το μαρκάρισμα τους να παίξουν πολύ καλή άμυνα.

Φυσικά θα έπρεπε να εξαλειφθεί η τακτική βοήθειας στο Low post στον Μπουρούση καθώς και το κυνηγητό σε όλο το γήπεδο προκειμένου να μη σουτάρει.Διότι ναι μεν μπορεί να σταματούσε αλλά θα έδινε την ευκαιρία να βρουν ανοικτά σουτ όλοι οι υπόλοιποι.

Επιθετικά ο Παναθηναικός θα έπρεπε να είναι πάρα πολύ προσεκτικός στην επίθεση.Σε τέτοιο επίπεδο και με τέτοια πίεση καμιά κατοχή δεν πρέπει να χαρίζεται.Είναι πολύ καλό για μια ομάδα να έχει ένα επιθετικό ογκόλιθο αλλά δεν πρέπει να στηρίζεσαι πάντα μόνο εκεί.Κάνει το παιχνίδι μονοδιάστατο και προβλέψιμο.

Άρα λοιπόν εκτός από το παιχνίδι του Ραντούλιτσα ο Παναθηναικός θα χρειαζόταν πόντους τόσο στο transition όσο και  καλύτερες επιλογές στο σουτ.Στο σύγχρονο μπάσκετ δεν μπορείς να κερδίσεις αν δεν έχεις πλάνο στο σουτ και γενικά στις επιθετικές σου επιλογές.Έπρεπε να δημιουργήσει τις προυποθέσεις για το κάνει και να διορθώσει πολύ την εικόνα του στο spacing και την δημιουργία.

Το φίλμ του αγώνα

Ο Παναθηναικός ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι με επιθέσεις μέσα από το καλάθι και με καλές δημιουργίες μετά από screen.H Λαμποράλ ισορρόπησε γρήγορα το παιχνίδι κυρίως με Άνταμς και Τιγί επιλέγοντας παιχνίδι από την περιφέρεια κυρίως με σουτ τριών πόντων.

Στη συνέχεια η είσοδος του Διαμαντίδη σε συνδυασμό με το καλύτερο παιχνίδι μέχρι σήμερα του Κούζμιτς έδωσαν προβάδισμα στους πράσινους που έκλεισαν το παιχνίδι στην α περίοδο στο +5 (21-16).

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε πολύ καλά για τους Ισπανούς που προσπαθούσαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ αλλά οι πράσινοι έπαιρναν διαρκώς το φιλί της ζωής είτε από τον Φελντέιν είτε από τον Χέινς.Ο διαβολεμένος ρυθμός του παιχνιδιού οδήγησε σε πολλά λάθη και τις δυο ομάδες και ο Παναθηναικός πήγε στο ημίχρονο πίσω στο σκορ με 38-36.

Παρά το γεγονός ότι ο ρυθμός ήταν στο στυλ του Παναθηναϊκού οι πράσινοι δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν και να μπορέσουν να έχουν μια διαφορά ασφαλείας καθώς είχαν υπεροπλία στα ριμπάουντ αλλά όχι και προσοχή στις κατοχές τους.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου η Λαμποράλ έκανε ένα μεγάλο ξέσπασμα και ξέφυγε με 9 πόντους (47-38) αλλά για άλλη μια φορά η ζωντανή ιστορία των πράσινων τους κράτησε στο παιχνίδι και επέτρεψε στον Παναθηναικό να τελειώσει την Τρίτη περίοδο στο -3 (54-51).

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ένας τραγικός Παύλοβιτς έφερε τη διαφορά στο -10 και μόνο όταν μπήκε ξανά ο Διαμαντίδης μπόρεσαν οι πράσινοι να είναι ξανά ανταγωνιστικοί και να μένουν στην διεκδίκηση της νίκης.

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με απανωτά τρίποντα από Άνταμς και Γουίλιαμς και με τις βολές του Κούζμιτς οι πράσινοι βρέθηκαν στο -3 (70-67).

Το τρίποντο μαχαιριά του Άνταμς πήγε τη διαφορά στους 7 αλλά ένα τρίποντο του Χάινς και η παράβαση των 8 δευτερολέπτων ξανά έβαλαν τον Παναθηναϊκό στο παιχνίδι και με απίθανο τρίποντο του Διαμαντίδη στηριζόμενος στο ένα πόδι πήγε το παιχνίδι στην παράταση.

Στην παράταση οι Ισπανοί αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι με τον Μπουρούση να σφραγίζει το τελικό 82-78 κάνοντας το 2-0 στη σειρά.

Ανάλυση
Για τον Παναθηναϊκό χάθηκε μια πολύ μεγάλη ευκαιρία να πάρει το παιχνίδι.Έχασε το ματς στις λεπτομέρειες γιατί στα κρίσιμα σημεία έκανε καθοριστικά λάθη.Το ερώτημα που είναι στα χείλη όλου του μπασκετικού κόσμου είναι γιατί στην παράταση δεν πήρε τα σουτ ο Διαμαντίδης..γιατί σούταραν όλοι οι άλλοι εκτός από αυτόν;Η απάντηση είναι ότι υπάρχει μια φυσιολογική κόπωση γι αυτόν τον αθλητή στα 36 του.Είναι φύση αδύνατο ακόμα και με μπαταρία λιθίου να λειτουργούσε να μπορεί να ξελασπώνει την ομάδα του διαρκώς και σε κάθε παιχνίδι.Εκείνο που πρέπει να κάνει μια ομάδα είναι να παίρνει ενέργεια από τον ηγέτη της και να συνεχίζει να διαμορφώνει το παιχνίδι της ανάλογα.Αυτό που δεν έκανε ο Παναθηναικός με τον Διαμαντίδη όμως το έκανε η Λαμποράλ με το Μπουρούση στην παράταση.Ο Τζόρτζεβιτς έχει εμμονές στο παιχνίδι του και αυτό είναι ξεκάθαρο.Χρησιμοποίησε τον Πάβλοβιτς ο οποίος ήταν ανύπαρκτος τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά και χρεώθηκε και με τεχνική ποινή σε κρίσιμο σημείο.Κάποιος θα μπορούσε να πει ποιος θα μαρκάρει τον Μπέρτανς;Σίγουρα όχι ο Γιάνκοβιτς που δεν παίζει άμυνα.Όμως θα μπορούσε να το κάνει ο Γκίστ παίζοντας σαν 3αρι(ουκ ολίγες φορές έχει ανταποκριθεί με επιτυχία σε αυτό το ρόλο)και να παίξει 4άρι ο Φώτσης.Ούτε αυτό έγινε.Ο Παναθηναικός δεν χτύπησε στο 1vs1 με δεδομένο οτι η Λαμποράλ έπαιζε με μισή ομάδα έπρεπε να επιδιώξει με τέτοιες φάσεις να φορτώσει με φάουλ και στην επίθεση να τους κουράσει με πίεση.Τέλος πρέπει να βρεθούν play για τον Γουίλιαμς.Δεν μπορεί να βάζει 30 πόντους σκέτος.Θέλει να βγάινει απο screen και να παίζει αλλιώς δεν θα τραβήξει ούτε αυτός στα επόμενα παιχνίδια.

Επίλογος
Ο Παναθηναικός μεταφέρει τη σειρά των αγώνων στην έδρα του και θα προσπαθήσει να κάνει αυτό που δεν έχει κάνει καμία ομάδα από τη σεζόν 2008-2009.Να ανατρέψει τη σειρά των αγώνων και να προσπαθήσει να πάει αυτός στο final-four του Βερολίνου.